PRVA TRI KORAKA U RADU SA KASOM |
Top Previous Next |
17.03.2022PRVA TRI KORAKA U RADU SA KASOM1. INSTALACIJA PROGRAMA KASE2. KONFIGURACIJA KASE3. POČETAK RADA SA KASOM
1. INSTALACIJA PROGRAMAProgram za kasu može da radi u jednom lokalnom računaru koji može biti DESKTOP RAČUNAR, LAPTOP RAČUNAR ili TABLET RAČUNAR. Pobrojani računari moraju raditi pod Windows-om.Program za kasu može da radi u mreži po sistemu klijent server, gde se u udaljenom računaru serveru nalazi baza podataka koju program za kasu koristi (artikli, računi i ostalo) a u računarima klijentima (ili POS kasama) kojih može biti do 10 nalazi se program za kasu (računari klijenti su na POS prodajnim mestima)
Kako se vrši
INSTALACIJA KASE ZA RAD VAN MREŽE ( LOKALNO ) INSTALACIJA KASE ZA RAD U MREŽI ( SERVERSKI )
2. KONFIGURACIJA KASEPosle instalacije u programu Kasa nalazi se demo baza podataka (koja je služila za testiranje programa, obuku, i vežbanje) a koju sada treba obrisati da bi se počelo sa radom sa novim podacima - novim artiklima koji se prodaju preko kase - odnosno korisnikovim artiklima.
Brisanje svih podataka iz baze podataka vrši se iz programa KASA_GLAVNI pa iz programa DATABASE a zatim iz operacija:
Brisanje svih pazara iz baze podataka kase brišu se svi dnevni pazari (pražnjenje pazara)
Brisanje svih artikala iz baze podataka kase briše spisak artikala ARTIKLI KASE
Brisanje spiska kupaca iz baze podataka kase briše Registar Spisak kupaca i i Analitičke Račune kupaca
Brisanje računa kupaca Iz baze podataka kase briše samo Analitičke Račune kupaca
Na kraju se uradi operacija:
Rekonstrukcija podataka obnova i rekonstrukcija oštećenih podataka database kase
Zatim se izvrši PODEŠAVANJE KASE ZA RAD odnosno KONFIGURACIJA programa KASA za dalji operativni rad.
Prvo se programu za kasu kaže u kom prodajnim objektu firme radi i koji je ta kasa broj kase u firmi (firma može imati više kasa i svaka od njih ima svoj redni broj - ne mogu dve kase imati isti redni broj kase)
Zatim se izvrši konfiguracija programa za kasu čime se za rad uključi određeni broj operacija, koje su korisniku programa potrebne, a isključe se one operacije koje korisniku programa nisu potrebne, na primer: uključi se trgovački mod rada kase a isključi se restoranski mod rada kase, uključi se rad sa računima kupaca ili se isključi rad sa računima kupaca i slčno.
3. POČETAK RADA SA KASOM
1. Prvo se izvrši upis podataka u Registar ili Spisak artikala kase
Da bi kasa započela sa operativnim radom mora se "napuniti" sa artiklima koji se preko nje prodaju kupcima. Artikli mogu biri proizvodi-roba i/ili usluge.Kasa prihvata 99.999 artikala.Svaki artikal ima svoju šifru koja mora biti isključivo broj od 00001 do 99999.Svaki artikal može imati i svoj Barkod (EAN-13).Svaki artikal ima svoj naziv (do 25 znakova), kataloški broj, broj grupe, opis, PDV stopu, jedinicu mere i cenu i ostale podatke.Korisnik programa za kasu iz programa KASA ARTIKLI odnosno ARTIKLI U KASI koji služi za upravljanje artiklima, vrši upis artikala u kasu, brisanje artikala iz kase, popis artikala u kasi i druge operacije. Ovaj program vodi i trajno čuva REGISTAR (SPISAK) ARTIKALA U KASI i predstavlja posebno robno knjigovodstvo kase.
2. Instalira se LOKALNI PFR (Procesor Fiskalnih Računa) kao i POS printer za štampu fiskalnih računa
Izvrši se instalacija POS printera i njegovo testiranje bez starta i rada računarskog programa Kasa. Zatim se startuje KASA GLAVNI pa program KASA PFR i izvrši se izbor rada sa LPFR i podešavanje i testiranje izabranog LPFR i POS printera za rad preko programa Kasa.
3. Staruje se program KASA PRODAJA
Staruje se program (ESIR) KASA PRODAJA i iz njega se vrši testiranje. Testiranje i podešavanje vrši se formiranjem računa u kasi i slanjem tih računa na štampu, čime oni idu u LPFR a zatim se primaju natrag iz LPFR u KASU i štampaju na POS printeru. Računi se označe kao OBUKA.
|