Naplata preko fiskalne kase

Top  Previous  Next

EVIDENTIRANJE SPECIFIČNIH UGOSTITELJSKIH USLUGA

Zakon o fiskalnim kasama

član 3 st. 1 do 3 i član 12 st. 1 i 5

 

Promet koji privredni subjekt ostvari pružanjem ugostiteljskih usluga, dužan je da evidentira preko fiskalne kase, bez obzira da li se naplata vrši gotovinski preko blagajne ili bezgotovinskom uplatom na račun privrednog subjekta koji te usluge pruža.

"U skladu sa odredbom člana 3. st. 1. i 2. Zakona o fiskalnim kasama ("Sl. glasnik RS", br. 135/2004 - dalje: Zakon), lice koje je upisano u odgovarajući registar za promet dobara na malo, odnosno za pružanje usluga fizičkim licima, dužno je da vrši evidentiranje svakog pojedinačno ostvarenog prometa preko fiskalne kase. Obaveza evidentiranja svakog pojedinačnog ostvarenog prometa preko fiskalne kase postoji i u slučaju kada se usluga pruža fizičkom licu, a naknadu za pružene usluge snosi pravno lice, odnosno preduzetnik, i to nezavisno od načina plaćanja (gotovina, ček, kartica i bezgotovinsko plaćanje).

 

Saglasno odredbi člana 3. stav 3. Zakona, obaveza evidentiranja svakog pojedinačno ostvarenog prometa preko fiskalne kase ne odnosi se na poljoprivrednog proizvođača i vlasnika samostalne zanatske radnje koji na pijačnim tezgama i sličnim objektima prodaju poljoprivredne proizvode, odnosno sopstvene proizvode zanatstva i domaće radinosti, kao i na bankarske organizacije, osiguravajuće organizacije, PTT i javna preduzeća koja naknadu za prodata dobra, odnosno pružene usluge fizičkim licima naplaćuju ispostavljanjem računa o obračunu potrošnje preko mernih instrumenata (grejanje, gas, telefon, električna energija, voda i dr.).

 

Saglasno odredbi člana 12. st. 1. i 5. Zakona, fiskalni isečak je fiskalni dokument u kome se evidentira svaki pojedinačno ostvareni promet dobara na malo, odnosno promet usluga fizičkim licima koje kupac dobara, odnosno korisnik usluga plaća gotovinom, čekom ili karticom. Ako kupac dobara na malo, odnosno korisnik usluge, plaćanje vrši na osnovu fakture, obveznik je dužan da u fakturu unese redni broj fiskalnog isečka na osnovu koga je evidentiran promet u fiskalnoj kasi.

 

Uredbom o određivanju lica na koja se, usled specifičnosti delatnosti koje obavljaju, ne odnosi obaveza evidentiranja prometa preko fiskalne kase ("Sl. glasnik RS", br. 100/2004 i 106/2004 - dalje: Uredba), određena su lica na koja se ne odnosi obaveza evidentiranja prometa preko fiskalne kase.

 

Prema tome, s obzirom da pružanje ugostiteljskih usluga nije izuzeto od obaveze evidentiranja prometa preko fiskalne kase članom 3. Zakona, kao ni Uredbom, promet koji privredni subjekt ostvari pružanjem ugostiteljskih usluga, dužan je da evidentira preko fiskalne kase, bez obzira da li se naplata vrši gotovinski preko blagajne ili bezgotovinskom uplatom na račun privrednog subjekta koji pruža pomenute usluge.

 

Kada se pomenute usluge pružaju fizičkom licu a naknadu za pružene usluge snosi pravno lice, odnosno preduzetnik, pružalac pomenutih usluga dužan je da izda fakturu za bezgotovinsko plaćanje sa upisanim rednim brojem fiskalnog isečka na osnovu koga je evidentiran promet u fiskalnoj kasi.

 

Kada je u pitanju evidentiranje prometa putem takozvanih "kompletnih menija" u čijem sastavu su i pojedinačni artikli koji čine kompletni meni ugovoren po konzumentu (npr. maturska večera za jednog kozumenta), u bazi podataka fiskalne kase može se formirati artikal "kompletan meni", odnosno maturska večera a cena artikla je u tom slučaju ukupna naknada ugovorena po konzumentu, s tim da u ugovoru ili nekom drugom dokumentu mora biti naznačen kompletan meni razvrstan po pojedinačnim artiklima, njihovim cenama i količini, kao i ukupna naknada ugovorena za kompletan meni."

 

(Mišljenje Ministarstva finansija, br. 430-00-00206/2006-04 od 19.6.2006. godine)